Povodom ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja, WABA (Svjetski savez za podršku dojenju) poziva na zajedniko djelovanje u cijelom svijetu kako bi se podržalo žene u usklađivanju dojenja i rada. Bez obzira na to radi li žena u službenom, neslužbenom ili kućnom okruženju, nužno je da je osnažena u ostvarivanju svog prava i prava svog djeteta na dojenje.
Tema Svjetskog tjedna dojenja 2015. o zaposlenim ženama i dojenju poziva se na kampanju Svjetskog tjedna dojenja 1993. i Inicijativu za radno mjesto prilagođeno potrebama majki.
Mnogo toga je postignuto u protekle 22 godine globalnog djelovanja za podršku ženama u usklađivanju dojenja s radom, osobito usvajanjem izmijenjene konvencije Međunarodne organizacije rada 183 o zaštiti majčinstva kojom su osigurana veća prava rodilja i zahvaljujući većem broju akcija u pojedinim državama za poboljšanje nacionalnih zakona i praksi. Na razini radnog okružja također je poduzeto više akcija za uspostavljanje radnih mjesta prilagođenih potrebama majki i dojenja što uključuje nagrade za poslodavce koji podržavaju dojenje te veću svijest u društvu o pravu zaposlenih žena da doje.
Deklaracija Innocenti (1990.) utvrdila je da dojenje predstavlja idealan način prehrane za dojenčad i doprinosi njihovom zdravom rastu i razvoju. Potrebno je učiniti još mnogo toga usprkos proteklih 25 godina truda, osobito u smislu četvrtog cilja deklaracije koji poziva vlasti na "...donošenje novih vrsta zakona koji će zaštiti pravo zaposlenih žena da doje i uspostavljanje načina za provođenje tih zakona."
WABA poziva:
• na zajednčiko djelovanje u cijelom svijetu kako bi se podržale žene u usklađivanju dojenja i rada, bez obzira na to rade li u službenom ili neslužbenom sektoru ili kod kuće
• vlade da ratificiraju i provedu zakone i propise za zaštitu majčinstva, u skladu s Konvencijom za zaštitu majčinstva Međunarodne organizacije rada
• na uključivanje ciljnih pokazatelja za dojenje u Ciljeve održivog razvoja
Za WABA-u i partnere na globalnoj, regionalnoj i državnoj razini, cilj kampanje Svjetskog tjedna dojenja 2015. jest osnažiti i podržati SVE žene, one koje rade i u službenom i neslužbenom sektoru, da na odgovarajući način usklade rad s brigom o djeci te osobito s dojenjem. (Rad definiramo u najširem obliku, od plaćenog zaposlenja, samozapošljavanja, sezonskog rada i rada na ugovor do neplaćenih kućanskih poslova i skrbi).
Postoje razliite strategije za podržavanje žena koje rade u vašoj državi ili zajednici, od dugotrajnih do kratkotrajnih akcija. Zajedno možemo ostvariti rezultate!
Slijedi par ideja kako biste mogli započeti sa svojim procesom planiranja Svjetskog tjedna dojenja 2015.: